headerphoto
Start

Jak chronić dane klientów w sklepie internetowym?

W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej decydują się na zakupy przez Internet.

To wygodniejsza i bardziej ekonomiczna opcja. Właściciele sklepów on-line powinni wypracować sobie pewien wzór polityki bezpieczeństwa, która sprawi, że ich klienci będą mieli pewność, iż ich dane będą całkowicie bezpiecznie.

Po pierwsze certyfikat SSL

Jego stosowanie stało się obecnie praktycznie standardem. SSL zabezpiecza wszystkie dane klientów, skutecznie je szyfrując.
Jednakże certyfikat SSL to spore obciążenie dla serwera. Mimo to warto uruchomić szyfrowanie, choćby dla takich stron jak koszyk z produktami, formularz zamówienia.Taki zabieg z pewnością poprawi poziom bezpieczeństwa na stronie internetowej.

Ach te ciasteczka…

Wedle obowiązującego w Polsce prawa jesteś zobowiązany do poinformowania swoich klientów, że twoja strona internetowa wykorzystuje pliki Cookie. Klient musi wiedzieć, co się stanie z jego danymi po zrealizowaniu zamówienia.

Zabezpiecz się

Musisz dbać, aby nikt nie wykradł danych osobowych twoich klientów. Dlatego zawsze używaj dobrego programu antywirusowego. Nidy nie zapisuj hasła do konta FTP, do programów Total Commander, Filezilla, i tym podobnych. Staraj się systematycznie zmieniać wszystkie hasła dostępu. Tym sposobem utrudnisz pracę potencjalnym złodziejom. Zmień login i hasło do administracji z "admin" na inny. Po drugie zmień nazwę pliku, który uruchamia panel administracyjny z "admin.php" na jakikolwiek inny.

Sprawdzony hosting to podstawa.

Stabilny serwer to nieodzowny element sklepu internetowego, dlatego nie warto oszczędzać na hostingu. W razie jakiejkolwiek awarii powinieneś mieć zagwarantowaną szybką i profesjonalną pomoc fachowców.
Aby zapobiec potencjalnym kłopotom, raz w tygodniu zrób kopię zapasową danych, a raz w miesiącu kopię całej strony internetowej.

W obiektywie

komputery

informatyka

telekomunikacja


Komentarze zostały wyłączone...